Sınav Sabahı Beslenme

SINAVDAN ÖNCE DOĞRU BESLENME


Bu hafta TEOG sınavı var. Benim kızım da dahil olmak üzere, 8. Sınıfta okuyan öğrenciler ve aileleri için çok önemli bir hafta. Uzun zamandır çalıştılar, şimdi sonucunu alacaklar.

21 Kasım 2016

Grip Sezonu ve Grip Aşısı

Gribe neden olan İnfluenza virüsleri, yapıları gereği çok kolay ve hızlı mutasyona uğrarlar. Bu özellikleri nedeniyle, tarihin ilk çağlarından beri grip salgınlarına yol açtıkları kayıtlara geçmiştir.

17 Ekim 2016

Güneş Değil Güneşsizlik Hasta Eder!

Maalesef güneşle olan şifa dolu ilişkimiz bir karalama kampanyasına kurban edilmiş durumda. Senelerdir güneşten uzak durmanın bedelini D vitamini eksikliği ve beraberinde kapımızı çalan amansız hastalıklarla ödüyoruz. 

07 Eylül 2016

Kilo Vermek için Akupunktur

Batının Geleneksel Çin Tıbbı ile en sıcak kucaklaşmalarından biri hiç kuşkusuz akupunkturdur. Kronik ağrılar, depresyon ya da yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorunu için ciddi yan etkileri olan ilaçlar sunan kimyasal tıpla kıyaslandığında akupunkturun tamamen güvenli olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

06 Eylül 2016

Diyabet Hakkında Her Şey

Bu yazımı Tip 2 diyabet hakkında bana gerek sosyal medya aracılığıyla gerekse hastalarım tarafından yöneltilen soruları cevaplamaya ayırdım. Unutmayın, Tip 2 diyabet beslenmenin düzenlenmesi ile tam şifa ile iyileşir.  Sizi ilaçlar değil bilgi korur. 

22 Ağustos 2016

Buğday Oyunları ve Diyabet

Günümüzün en önemli sağlık tehditlerinden biri Tip 2 diyabettir. Eskiden nadir görülen bir hastalık olan tip 2 diyabetin bugün tüm dünyayı tutan bir salgın hastalık halini alması, durumun ne kadar vahim olduğunu anlatmak için yeterli. 

12 Ağustos 2016

Diyabet İyileşir

Yaygın kanaatin aksine Tip 2 diyabet tam şifa ile tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Ömür boyu diyabet ilacı kullanmak zorunda değilsiniz. Oysa ‘uzmanlar’, diyabet hastalarını önce ilaçlara, ardından da insülin iğnelerine ömür boyu mahkûm etmeyi tercih ediyor. 

09 Ağustos 2016

Ağır Metal Detoksu

Maalesef ister istemez hepimiz bu sağlık tehdidi ile karşı karşıyayız ancak basit önlemler alarak bunun seviyesini aşağılara çekmek mümkün. Bu önlemleri almanın yanında herkese bazı besinlerin gücünden (özellikle de besin takviyesi şeklinde) faydalanarak tehdide karşı etkin bir savunma stratejisi geliştirmelerini öneriyorum. 

02 Ağustos 2016

Ağır Metal Tehdidi

Halsizsiniz, tüm vücudunuz ağrıyor. Doktor, doktor gezdiniz ama fizyolojik herhangi bir probleme rastlanmadı, hatta “Psikolojiktir, siz en iyisi bir psikiyatra başvurun” şeklinde bir öneri bile aldınız. Diyetinizde yeteri miktarda, kırmızı et, ciğer gibi zengin demir kaynakları mevcut, ama nedeni bir türlü anlaşılamayan kansızlık probleminiz var. Bir yakınınıza Alzheimer teşhisi kondu. Henüz 60’ında bile değil....

26 Temmuz 2016

Kanserden Korunmak İçin

Tıp bilimi devamlı yeni bulgularla beslenen ve kesinlikle durağan olmayan bir alandır. Değişir, devinir. Dün doğru bilinen bugün yanlış oluverir. Ama maalesef birçok uzman okulda öğrendiği bilgilerin –ki onları da sorgulamadan, kuşku duymadan gerçek bellemiştir- üstüne pek bir şey katmadan, katma gereği duymadan mesleğini icra etmeye devam eder. 

15 Temmuz 2016

Kolesterol, Yalanlar ve Kolesterol İlaçları

Tıp, yeni araştırmalar ve bu araştırmalardan elde edilen bulgular ışığında sürekli değişen bir bilimdir. Peki, eğer bir doktor okulda,10 sene hatta 20 sene önce öğrendiklerini kanun beller ve yayınları takip etmezse ne olur?Cevap basit: Hastalarını artık geçerliliğini yitirmiş bilgilerle tedavi etmeye kalkışır. Maalesef bu son derece sık rastlanan bir durum. 

  

28 Haziran 2016

Zayıflama ve Yeşil Çay

Benim beslenme önerilerim her zaman tercihim geleneksel olandan yanadır. Ama çay söz konusu olduğunda, geleneksel siyah Türk çayı yerine, yeşil olanını içmenizi tavsiye ediyorum.

14 Haziran 2016

Kadınlarda 20 Kanser Belirtisi

Kanserden korunmak için sadece rutin testlere güvenmeyin. Unutmayın vücudunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Eğer algılarınızı açık tutarsanız onun size verdiği tehlike sinyallerini kaçırmanız mümkün değil. Bana gelen birçok hasta, düzenli kontrole gittiği halde hastalığının atlandığını ve bu yüzden geç teşhis konduğunu anlatır. Bu yüzden kontrolü ele alın ve vücudunuzu dinleyin derim.

Nedenini açıklayamadığınız bir değişim, bir gariplik sezdiğiniz zaman bunu görmezden gelmek yerine ciddiye almalısınız. Aşağıda kanseri işaret edebilecek, dikkate alınması gereken 20 semptomu derledim. 

08 Haziran 2016

Mantar İlacınız Sizi Öldürebilir!

İlaç endüstrisi ile ilgili en önemli sorunlardan biri, bir ilacın yan etkilerinin tamamen anlaşılması için genelde seneler geçmesi gerekmesidir. Doğal olarak araştırma ve geliştirme süreci için milyonlarca dolar harcanmış bir ilacı piyasaya sürmek için senelerce beklemek bir ilaç şirketini iflasa sürükleyebilir. 

06 Haziran 2016

Kronik Ağrılara Karşı Akupunktur 

Kimyasal tıbbın kronik ağrılara karşı sunduğu çözüm maalesef son derece tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Ağrı kesici ilaçlar yüzünden her sene binlerce insan hastanelik oluyor (1), hatta bunların bir kısmı yaşamını kaybediyor. 

02 Haziran 2016

D Vitamini ve Romatizma

Romatizmal hastalıklardan korunmada ve bu hastalıkların tedavi edilmesinde D vitamininin çok önemli bir yeri vardır. D vitamininin diyabet, kanser ve romatizmadan koruduğu bilimsel yayınlarla ispatlandı. 

02 Haziran 2016

Kilo Vermek için Akupunktur 

Batının Geleneksel Çin Tıbbı ile en sıcak kucaklaşmalarından biri hiç kuşkusuz akupunkturdur. Kronik ağrılar, depresyon ya da yüksek tansiyon gibi birçok sağlık sorunu için ciddi yan etkileri olan ilaçlar sunan kimyasal tıpla kıyaslandığında akupunkturun tamamen güvenli olduğu şüphe götürmez bir gerçek. 

02 Haziran 2016

Akupunktur Tedavisi Nedir?

Akupunktur vücutta bulunan belirli noktalara ince iğnelerin uygulanması ile yapılan bir tedavidir. Söz konusu olan, birçok sağlık sorununda başarılı bir şekilde uygulansa da, özellikle ağrı tedavisinde son derece etkili bir teknik.

02 Haziran 2016

Çağın Vebası Kanser 

Çalışmalar dünyadaki insanların %25’inin hayatlarında en az bir kez kanserle karşılaştıklarını gösteriyor. Kanser her geçen gün hayatımızın içine daha çok giriyor. Sürekli etrafımızda birilerinin kanser olduğunu duyuyoruz. Daha da ötesi artık herkes kanser olma korkusuyla yaşıyor...

02 Haziran 2016

Zerdeçal Kansere Karşı

Zerdeçal hemen hemen bütün kanser türlerinde hem koruyucu hem de iyileştirici etkisi bulunan bitkilerden biridir. Uzakdoğu tıbbında binlerce yıldır kullanılan, sarı renkte kök bir bitki olan zerdeçalın faydaları üstüne birçok araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

18 Mayıs 2016

Genetiği Değiştirilmiş Buğday

60 yıl öncesine kadar bilinmeyen bir hastalık olan çölyak hastalığının, son 30 yılda bütün dünyada patladığını biliyor musunuz? Bu hastalığın nedeni buğday ve bazı diğer tahıllarda bulunan gluten proteininin vücut tarafından sindirilememesidir. Bir çölyak hastasının bağışıklık sistemi gluteni yabancı bir protein olarak algılar. Ve bu hastalar gluten içeren besinler tükettiklerinde bağışıklık sistemleri glutene karşı tepki verir...

02 Mayıs 2016

Brokoli Sizi Yaza Hazırlıyor

Anti-kanserojen faydalarına aşina olduğumuz bu değerli sebzenin pek bilinmeyen bir yararı daha var: Metabolizmayı düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olması.Brokoli sağlık açısından bilinen en yararlı sebzelerden biridir. Böbrek fonksiyonlarını, bağırsak sağlığını desteklemek, diyabetle savaşmak ve kansere karşı etkili bir savunma sağlamak brokolinin faydalarından sadece bazıları.

01 Nisan 2016

Ne Yiyeceğinize Probiyotikler Karar Veriyor!

Gerek yazılarımda ve kitaplarımda gerekse katıldığım televizyon programlarında probiyotik zengini beslenmek gerektiğini, sağlıklı olmak istiyorsanız vücudunuzdaki faydalı bakterilere gözünüz gibi bakmanız gerektiğini anlatıyorum. Bu defa probiyotiklerin çok fazla bilinmeyen bir yönüne dikkat çekmek istiyorum: Probiyotikler kilo vermenize...                                                                               

28 Mart 2016

Depresyona Karşı Omega 3

Maalesef sağlığınızı riske atacak birçok ilaca herhangi bir uzmana başvurmadan kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bunların başında depresyon ilaçları geliyor. Arkadaş, dost tavsiyesi ile alınan antidepresanlar sağlığınızı, hatta hayatınızı riske atıyor. Bu ilaçların reçetelerini dikkatle okuduğunuzda karşınıza çıkan karanlık tabloya da dikkatinizi çekmek istiyorum.

23 Mart 2016

Stres

Modern yaşam ve sol şeritte son hız akıp giden hayatlarımız hepimizi anksiyete, stres ve çaresizlik hisleriyle dolu duygusal bir girdaba sürüklüyor. İş yerindeki rekabet, şehir hayatının zorlukları, geçim kaygısı derken ruhsal sağlığımız tehdit altında. Unutmayın, kronik stres sadece ruhsal sağlığınızı değil fiziksel sağlığınızı da etkiler. Bunun tam tersi de geçerli: Ne kadar kötü beslenir, ne kadar hareketsiz bir yaşam sürerseniz... 

18 Mart 2016

Probiyotikler Bağırsak Kanserine Karşı

Yeni araştırmalar sonucunda artık kolon kanserinin bağırsaklardaki bakteriyel problemlerle çok yakından ilgili olduğu biliniyor. Ve klinik çalışmalar faydalı bakteriler ya da nam-ı diğer probiyotiklerin sadece bağırsak kanserini önlemekle kalmadığını tedavi etme gücü de olduğunu gösteriyor.

04 Mart 2016

GDO

At gözlükleri takmış bilim insanları onlara gümüş bir tepsi içinde sunulan istatistikleri ve yayınları, kutsal bilgi olarak kabul etmeye yatkındır. Bilim adına dogmaya kayıverirler hemen. İnanır ve sorgulamadan gerçek diye bellerler. Ancak bilim, sadece sorgulayan ve büyük tröstleri değil de insan sağlığını esas alan bilim adamlarının fikirleri üstünde yükselmiştir ve yükselmeye devam edecektir.

11 Şubat 2016

Zayıflama Ameliyatları

Obezite Cerrahisinin Karanlık Yüzü Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mı?Obezite tedavisi için son günlerde yaygın şekilde uygulanan ameliyatların sonuçları son derece tartışmalı. Özellikle memleketimizin yetiştirdiği en önemli insanlardan biri olan rahmetli Mustafa Koç’un yapılan zayıflama ameliyatından 4 ay sonra hayatını kaybetmesi üzerine, bu konu hakkında yazmak elzem oldu.

05 Şubat 2016

Omega 3 Takviyesi Seçerken

Herkese Omega-3 takviyelerinin sayısız sağlık faydalarından yararlanmalarını tavsiye ediyorum. Beyin sağlığını, kalp sağlığını korumak, bağışıklık sistemini desteklemek için Omega-3 yağ asitleri bulunmaz bir nimettir. Bilmeniz gereken en önemli şey bütün Omega-3 yağ asitlerinin aynı olmadığıdır. 

20 Ocak 2016

Probiyotikler Diyabeti Engelliyor

Şeker hastalığı (Diabetes Mellitus, Diyabet hastalığı), çağımızın en önemli sağlık problemlerinden birisi haline geldi. Şeker hastalığı çağımızın en önemli sağlık problemlerinden birisi haline geldi. Her geçen gün Şeker Hastalığına yakalananların sayısı artıyor. Ülkemizde şu anda 5 milyonun üzerinde Şeker hastası olduğu biliniyor. Korkunç bir rakam! 2035 yılına kadar, Türkiye’nin dünyada Şeker hastalığının en sık görüleceği ilk 10 ülke...

01 Eylül 2014

Avasküler Nekroz

Avasküler nekroz (AVN), femur adı verilen üst bacak kemiğinin baş kısmında meydana gelen ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. İlk defa 1738 yılında Alexander Munro tarafından tanımlanan hastalığın femur kemiğindeki deformasyon yüzünden meydana geldiğinin anlaşılması ise 19. yüzyılın ortalarını bulur.

13 Mart 2014

Migrende Doğal Tedaviler

Çeken bilir, insanın hayatını en çok etkileyen hastalıklardan biri migren ağrılarıdır. Şaşırtıcı bir şekilde yaygın olan bu problem, yaşamlarının bir döneminde kadınların % 25 – 30’unu, erkeklerin ise % 15 – 20’sini etkiler. Migren problemi yaşayan hastaların çoğu, migren atağı başlamadan önce ağrının başlamak üzere olduğunu hisseder. Aura dönemi denen bu sürecin sonrasında da migren ağrısı kapıyı çalar.

13 Mart 2014

Ozonun Etkileri

Ozon Terapi Nedir ? Ozon, yaşamımızı sürdürmek için hayatımızın her anında bize gerekli olan oksijen molekülünün üç atomlu halidir. Tıbbi oksijen olarak da bilinen bu molekülün sağlık üstündeki olumlu etkileri uzun zamandır biliniyor. 

13 Mart 2014

Akupunkturun Zayıflamadaki Etkileri

Akupunktur, Limbik sistem ve Hipotalamus üzerindeki etkileri sayesinde zayıflama etkilerini gösterir. Akupunktur, gerek abur cubur yeme isteği, gerek yemeğe saldırganlık, gerek gece yemeleri olsun, her türlü iştah bozukluğunu başarıyla düzeltir ve normale getirir. İştah diye bir probleminiz kalmaz, diyetinizi kolayca uygulayabilirsiniz ve acıkmadan kilo verirsiniz.

12 Mart 2014

Romatizmal Ağrılarda Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Romatoid Artrit, tüm eklemleri tutabilen bir kronik iltihabi hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülür. Türkiye’de 750.000 ila 2.000.000 arasında Romatoid Artrit hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her yaşta görülebilir.

12 Mart 2014

Kanser Tedavisinde Etkili Bitkiler

Tüm dünyada pankreas kanserinin tedavisi üzerine pek çok araştırma yapılıyor. Kanser tedavilerinde etkili olan bitkiler arasında özellikle üzerinde durulan bitki ise zerdeçal. Amerika’nın en önemli kanser merkezi olan MD Anderson Cancer Center, zerdeçal üzerine yapılmış pek çok çalışma yayınlandı.

12 Mart 2014

Kanser Tedavisinde İmmunoterapi

Dünyada kanser tedavisi üstüne yapılan araştırma ve çalışmaların odak noktasında,  kemoterapi uygulamasından kaçınma çabası var. Neden? Çünkü kemoterapi hastanın bağışıklık sistemini tamamen çökerten, hastalıkla savunma mekanizmalarını yok eden, hatta birçok defa hastanın ömrünü kısaltan bir ‘tedavi'.

12 Mart 2014

DR. ÜMİT AKTAŞ'A SORUN

Bu bölümden Dr. Ümit Aktaş’a sorularınızı iletebilirsiniz.

E-posta bültenine kayıt olmak istiyorum.

Sonuçlar: