Romatizmal Hastalıklarla Savaş Kılavuzu

Romatizma hastası bir bütün olarak ele alınmalıdır. Hasta hiçbir zaman sadece ağrısından ibaret değildir. Romatizma tedavisi uzun süreli olmak zorundadır ve hastalar senelerce takip edilmelidir. Ama romatizmayı tamamen kontrol altına almak, hastaları ağrısız ve ilaçsız yaşatmak mümkündür.

12 Eylül 2015

Romatizmal Hastalıklarda Tedavi

Avuç dolusu ilaç yutsan da faydası yokRomatizma hastalığında çok klasik bir hikâye vardır: ‘Bir gün kalktım, kolum tutmuyor, taş gibi sertim, elimi açıp kapatamıyorum, ağrılarım var, parmak eklemimde bir şişlik oldu. Doktora gittim, bana hemen ağrı kesici ilaçlar, antienflamatuarlar verdi. Sonra baktım ağrı kesilmiyor, tekrar gittim. Doktor, romatoid artrit teşhisi koydu; “Kortizona başlamamız şart” dedi. Kortizona başladım....

12 Eylül 2015

D Vitamini ve Romatizma

Yumurtanda D vitamini eksikse vücudunda da eksik...Romatizmal hastalıklardan korunmada ve bu hastalıkların tedavi edilmesinde D vitamininin çok önemli bir yeri vardır. Bilimsel yayınlarla da ispatlandı ki, D vitamini diyabet, kanser ve romatizmadan koruyor...

12 Eylül 2015

Romatizmal Hastalıklarda Beslenme

Romatizmal hastalıkların artışının altındaki en önemli sebep beslenmenin bozulması ve besinlerde kullanılan kimyasal katkı maddeleridir. Beslenme bozuldukça gıda intoleransı ciddi bir..

12 Eylül 2015

Romatizmal Hastalıklar Nedir ?

Kanser ve diyabet gibi toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit eden hastalık gruplarından birisi de, romatizmal hastalıklardır.

Romatizmayı çoğumuz yağmur yağmadan önce kemikleri sızlatan, biraz da ağrı yapan basit bir şikâyet olarak algılar. Oysa durum hiç de o kadar basit değildir. Romatizmal (veya romatolojik) hastalıklar bir tane değil, bir sürü hastalığın ortak ismidir. 

04 Nisan 2014

Romatizmal Ağrılarda Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Romatoid Artrit, tüm eklemleri tutabilen bir kronik iltihabi hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülür. Türkiye’de 750.000 ila 2.000.000 arasında Romatoid Artrit hastası olduğu tahmin edilmektedir. Her yaşta görülebilir. Hastalarda, tutulan eklemler ağrılı, kızarık ve şiştir. 

05 Mart 2014

DR. ÜMİT AKTAŞ'A SORUN

Bu bölümden Dr. Ümit Aktaş’a sorularınızı iletebilirsiniz.

E-posta bültenine kayıt olmak istiyorum.

Sonuçlar: