Romatizmal Hastalıklarda Beslenme

Romatizmal hastalıkların artışının altındaki en önemli sebep beslenmenin bozulması ve besinlerde kullanılan kimyasal katkı maddeleridir.

Beslenme bozuldukça gıda intoleransı ciddi bir sorun olmaya başlamıştır. Tüm otoimmün hastalıklarda gıda intoleranslarını sorgulamak gerekir. Gıda intoleransları denilince akla gelen en önemli ve yaygın durum, glutene karşı olan intoleranstır. Bu kitapta uzun uzun anlattık. Gluten intoleransları, diyabetin, çölyak hastalığının, otoimmün hastalıkların arkasında yatan sebeptir.

Bir romatizma hastasını gluten intoleransını göz ardı ederek tedavi etmek mümkün değildir. Öncelikle hastanın beslenmesi düzenlenmelidir. Ancak günümüzde hekime başvuran romatizma hastalarının hiçbirinin beslenmesiyle ilgilenilmez. Hiçbir doktor beslenme anlatmaz, ne yersen ye derler. Oysa romatizma hastası glutenden, buğdaydan, hazır mayadan uzak durmalıdır. Gıda intoleranslarında en önemli iki faktör gluten intoleransı ve hazır maya intoleransıdır. Bunlar gizli intolerans yaparlar. Eğer bir gıdaya karşı intoleransınız varsa, bilir ve söylersiniz. “Ben domates yediğim zaman dokunuyor” diyebilirsiniz. Ama gluten ve hazır maya öyle değil. Bu ikisi her türlü gıdanın içinde katkı maddesi olarak bulunduğundan farkında bile olmadan yersiniz. Glutene ya da hazır mayaya intoleransınız olduğundan haberiniz bile olmaz. Romatizmada bu ikisi son derece tehlikelidir.

Kelle paça unutuldu, sağlık bozuldu

Beslenmenin bozulması romatizmal hastalıkların en büyük sebebidir dedik. Peki, beslenmenin bozulması derken neyi kastediyoruz? Kış aylarında taze fasulye, patlıcan, çilek gibi yaz ürünleri yemekle mi bozuldu? Anneler artık evde turşu kurmayıp yoğurt uyutmayıp marketten hazır aldıkları için mi bozuldu? Bolca kimyasal katkı maddeli, parfümlü (aromanın tam karşılığı budur), boyalı, fabrika ürünü cips, kola, gofret, bisküvi yenildiği için mi? Tarım ilaçları, hormonlar kullanıldığı için mi? Çiftçiler yerli, dededen kalma tohum değil de, hibrit ve GDO tohum ektikleri için mi? Bunların her biri şüphesiz çok önemli etkenlerdir. Ancak benim dikkati çekmek istediğim nokta başka.

Asıl bizim yeme içme kültürümüz, geleneksel beslenme biçimimiz bozuldu. Kuşaktan kuşağa, anadan kızına aktarılan o kıymetli bilgiler, tarifler, usuller unutulmaya başlandı.

Romatizma hastalığıyla ilgili bir örnek vereyim. Bu hastalığın en önemli sebeplerinden bir tanesi beslenmeyle alınan kolajenin azalmasıdır. Kolajen, bağ dokunun ana maddesidir. Kolajen olmadan insan vücudunun sağlıklı, diri, dinç ve ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Kolajenin az alınmasının sebebi, kolajen içeren gıdaların az tüketilmesidir. Peki, hangi gıdalar kolajen içerir? Paça, et suyu, kemik suyu, kemikli et. Eskiden yemekler hep kemikli etle yapılırdı. Şimdi kemikli et alan yok, herkes kuşbaşı veya kıyma alıyor. Paçayı içen kalmadı, paçacılar bir bir kapanıyor. Paçayı içen yoksa kollajen alan da yok demektir bu. Kemik suyu da hakeza öyle. Herkes evinde kimyasal katkı maddeli, monosodyum glutamatlı bulyonları kullanıyor. O bulyonların faydalı mı, zararlı mı olduğunu sorgulayan yok! Yemeklerinize lezzet adına zehir koyuyorsunuz.

Anadolu’nun geleneksel beslenmesinde çoğu yemek kemikli etle yapılır; paça, kelle çorbaları yaygın olarak tüketilirdi. Kemikli et veya tavuk haşlanır; suyuna çorba veya pilav yapılırdı. Bu geleneksel yapı nasıl değişti, ne zaman değişti de kemikli et yerine bulyon, tereyağı yerine margarin kullanmaya başladık? İşte bu, o bulyon reklamlarının, margarin reklamlarının gücünü gösterir. Medyanın insanları nasıl yönlendirebildiğini gösterir. Öyle bir toplum algısı yaratıldı ki…

Bizim anneannelerimiz, babaannelerimiz evlerinde düzenli olarak işkembe, kelle, paça yaparken annelerimiz bu çorbaları yapmayı neredeyse unuttu. Biz içmedik – bu gelenekten koptuk – çocuklarımıza da içirmedik. Sonra da hastalıklar arttı. Neyse ki, son senelerde kemik suyu, paça çorbası gibi ilaç yiyeceklerin kıymeti yeniden anlaşılmaya başlandı.

Dolayısıyla, romatizmal hastalıklardan korunmak için öncelikle kolajenden zengin beslenmek gerekir. Her yemeğin içine kemik suyu konmalı, kemikli et pişirilmeli; bunlar son derece mühim. Evde kemik suyu hazırlayıp küçük kâğıt bardaklarla buzluğa kaldırırsanız bütün yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin