Büyüme Çağında Beslenme

Çocukluk çağında sağlıklı beslenme, ilerleyen yaşlarda şişmanlık, kalp hastalıkları, kanser ve diğer kronik hastalık risklerini azaltır.Çocuklara özel besinler vermeye çalışmayın, çocuklar özellikle kalsiyum, protein, demir, vitamin A gibi besin öğelerine ihtiyaç duyarlar.

05 Mart 2014

Çocukluk çağında sağlıklı beslenme, ilerleyen yaşlarda şişmanlık, kalp hastalıkları, kanser ve diğer kronik hastalık risklerini azaltır.

Çocuklara özel besinler vermeye çalışmayın, çocuklar özellikle kalsiyum, protein, demir, vitamin A gibi besin öğelerine ihtiyaç duyarlar.

İlk 2 yaş için sakın yağ kısıtlamasına gitmeyin, çocuklarınıza tam yağlı süt-yoğurt-peynir yedirin. Yağ, bu dönemde hızlı büyümenin gerçekleşebilmesi için iyi bir yakıttır.

Tam yağlı sütün içindeki kolesterol, özellikle çocuğun beyin gelişiminde faydalı ve gereklidir.

Çocuğunuza masada rehberlik yapmalısınız. Onun ne yemesini istiyorsanız, siz de onu yemelisiniz.

Zorlamak, çocuğun yemekten soğumasını sağlar. Bunu asla yapmamalısınız, çocuğa zorla yemek yediremezsiniz.


Çocuğunuzun tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun.
Çocukların mideleri küçüktür, yetişkinler kadar yiyemezler. Okul öncesi çağı için, yetişkin porsiyonunun 1/3’ü çocuğa yeterlidir.

Çocuğunuzun tabağına, yiyebileceğini düşündüğünüzden daha az yemek koyun. Doymadığı için yemek isteme seçeneğini çocuğunuza bırakın.

Çocuklar sadece acıktıkları için ve doyana kadar yemek yerler. Çocuğunuz doyduğunu söylüyorsa ona inanın ve yemek için ısrar etmeyin. Yemekle oynamaya başlamışsa doymuştur, bitirmesini beklemeyin.

Tabağını temizlemesi için ısrar etmeyin. Her seferinde tabağını doldurup, “arkandan ağlar, günahtır” diye ısrarla tabağını bitirmeye zorlamanız, çocuğun ya aşırı beslenmesine, ya da yemekten nefret etmesine yol açacaktır.

İştah dalgalanmaları normaldir. Çocuğunuz her öğünde ya da her gün ayrı bir tutum içinde olabilir.
Büyümenin hızlandığı dönemlerden hemen önce, iştah artışları olur. Ergenliğin başında tüm çocukların iştahı artar.


Atıştırmalar, normal yemek düzenine zarar verir.

Küçük çocukların mide kapasitesi sınırlıdır, küçücük bir mideleri vardır. Bu nedenle, günde 5 veya 6 öğün, sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Hareket ve oyun oynamak, çocuğu mutlu eder ve iştahını arttırır. Yemek öncelerinde çocuğunuzun hareketli oyunlar oynamalarını sağlayın, daha iştahlı yemek yiyeceklerdir.

Çocuklarınız sizi gözleyerek öğrenirler. Çocuklarınızla birlikte yemek yiyin ve değişik gıdalar deneyerek onlara örnek olun. Eğer o anda toksanız bile, çocuğunuz yemeğini yerken yanında olun.

Çocuğunuzun oturarak yemek yemesini sağlayın. Oyun oynarken, koşarken, hareket halindeyken yemek yedirmeniz doğru değildir. Sakın elinizde yemek ile çocuğunuzun peşinden koşup yemek yedirmeye çalışmayın! Yapabileceğiniz en büyük hata olur.

Çocuklarınıza yemekle ilgili ödül veya ceza vermeyin. Bu tarz davranışlar, çocuğunuza sadece yeme bozuklukları kazandırır. Çocuğunuza sadece sevgi ve ilgi gösterin.

Çocuklarınıza yemeklerini seçme özgürlüğü verin. Sevmedikleri yiyecekleri reddetme şansı tanıyın. Çocuğunuz, besin seçimi yapabilme yeteneğini kazanabilmelidir.

Farklı renk, yapı ve şekilde yiyecekler sunun. Şekilli sunumlar hazırlayın, yemeklere çocukların sevdiği kahramanların isimlerini verin, çocuğun yemeğini istediği gibi süslemesine izin verin.

Çocuğunuzun kendi yemeğini servis etmesine izin verin. Becerisi ölçüsünde, suyunu kendisi doldursun, sofra hazırlasın, yemeğini tabağına kendisi koysun.

Yemek zamanı, televizyon seyretme saati değildir. Sofranızı televizyon seyrederek köreltmeyin, yemeğinizi, ailenin gün içinde yaşadıklarını neşe içinde paylaştığı bir eğlence sofrasına dönüştürün. Acele etmeden, neşeyle ve huzurla yemek yiyin.

Çocuğunuzu mutfağa girmeye teşvik edin, mutfağınıza onun kullanabileceği ölçeklerde mutfak eşyaları koyun, yemek yaparken size yardım etmesini sağlayın.

Çocuklar oyun için yaşarlar. Yemeği çocuk için oyun haline getirin. Yemekte onu eğlendirecek hikâyeler anlatın.

Çocuklar, henüz kendi kendilerini besleyecek beceriye sahip değildir. Onlardan bir yetişkin davranışı beklemeyin.

Çocuklar, kolayca tanıyabilecekleri, basit yemekleri tercih ederler. Çok karışık yemekler hazırlamayın, yeni deneylerden uzak durun.

Çocuğunuz sürekli aynı besini istiyorsa, bu bir besin takıntısıdır. Üzerine gitmeyin, isteğini yerine getirin, zaten birkaç hafta sonra o gıdadan bıkacaktır. Bu durumda çocuğun üzerine gitmek, durumu ciddi problem haline getirebilir.

Çocuklar çok sıcak ve çok soğuk yemekleri sevmezler, yemeğin ısısına dikkat edin.

Her şeyden daha önemlisi, GEVŞEYİN! RAHATLAYIN! Çocuğunuzun yeme alışkanlıklarını kafaya takarak problem haline getirmeyin, onun pozitif yanlarını görün.


DR. ÜMİT AKTAŞ'A SORUN

Bu bölümden Dr. Ümit Aktaş’a sorularınızı iletebilirsiniz.

E-posta bültenine kayıt olmak istiyorum.

Sonuçlar: