SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Gün içerisinde çok yorgun düşüyorum. Gıda takviyesi alsam işe yarar mı?

Cevap: Öncelikle neden bu kadar halsiz olduğunuzun tespit edilmesi gerek. Mutlaka bir doktora muayene olun, kan sayımınız yapılsın, D vitamini, B12 vitamini, demir seviyeleri ve Tiroid hormonları ile Karaciğer fonksiyon testlerine bakılsın. Bunlarda bir problem varsa, mutlaka tedavi edilmeli. Bunların haricinde her gün mutlaka probiyotik takviyesi ve Omega 3 almanızı tavsiye ediyorum. Probiyotik takviyesi bağırsakta çözünen (enterik) kapsül olmalıdır. Doğru omega 3 takviyesini kullanmak için Omega 3 Takviyesi Seçerken makalemizi okumalısınız.

Soru: Bel fıtığından ameliyat olmama rağmen hala ağrılarım oluyor. Bitkisel bir öneriniz var mı?

Cevap: Ağrılarınız geçmediyse mutlaka doktorunuza tekrar muayene olun. Herhangi bir komplikasyon olup olmadığı incelensin. Bizim bel ağrılarında en etkili olan bitkisel çözümlerimizden bir tanesi Isırgan otudur. Standart ekstre formunda üretilmiş Isırgan takviyeleri kullanabilirsiniz.

Soru: Ne yapsam kilo veremiyorum. Nasıl bir diyet yapmalıyım? Gıda takviyesi kullanmak işe yarar mı?

Cevap: Tüm karbonhidratları, yani şekeri ve tahılları hayatınızdan çıkarın. Özellikle de gluten içerdiği için buğday ve buğdaydan mamul gıdaları asla tüketmeyin. Takviye olarak probiyotik ve yeşil çay kullanabilirsiniz. Yeşil çay metabolizmanızı hızlandırıp, enerji tüketimini arttırır. Probiyotikler ise, her gün aldığınız gıdaların %25’ini kendileri için kullanarak kilo vermenizi sağlar. Kullanacağınız Probiyotik takviyesi bağırsakta çözünen (enterik) kapsül olmalıdır. Dikkat: Kalp hastalığı ve yüksek tansiyondan muzdarip olanlar, yeşl çay tüketmemelidir. Yeşil çay, tansiyonunuzu yükseltebilir ve çarpıntı yapabilir.

Soru: Probiyotik (gıda) takviyelerini hamileler ve çocuklar kullanabilir mi?

Cevap: Probiyotiklerin hamilelik döneminde kullanılmaları ile ilgili bir sakınca bugüne kadar gösterilmemiştir. Çocukların zaten mutlaka probiyotik almalarını tavsiye ediyorum.

Soru: Sedef hastalığı için önereceğiniz bitkisel bir tedavi var mı?

Cevap: Sedef hastalığında bağışıklığın dengeli çalışması gerekir. Bunun için öncelikle beslenmenin düzenlenerek glutensiz ve laktozsuz beslenmeye geçilmesi şarttır. D vitamini seviyesi 100’ün üzerinde olmalı, probiyotik takviyesi alınmalı, günde 3 gr. dozunda Omega 3 kullanılmalıdır. Özellikle Zerdeçal kullanımı, sedef hastalığında başarılı sonuçlar vermektedir. Standart ekstre formunda üretilmiş Zerdeçal takviyeleri kullanabilirsiniz. Probiyotik takviyesi bağırsakta çözünen (enterik) kapsül olmalıdır. Doğru omega 3 takviyesini kullanmak için için linkinde bulunan Omega 3 Takviyesi Seçerken makalemizi okumalısınız.

Soru: Kilo alma sorunu yaşıyorum. Günden güne daha çok kilo veriyorum ve bu beni olumsuz etkiliyor. Ne yapmalıyım? Nasıl beslenmeliyim?

Cevap: Tüm karbonhidratları, yani şekeri ve tahılları hayatınızdan çıkarın. Özellikle de gluten içerdiği için buğday ve buğdaydan mamul gıdaları asla tüketmeyin. Sağlıklı yağları bol bol tüketin: Saf sızma zeytinyağı ve tereyağı. Her gün protein almaya gayret gösterin günde bir kase paça çorbası için. Ayrıca bir doktora başvurarak, tiroid fonksiyonlarınıza baktırın. Tiroidin fazla çalışması (Hipertiroidi), kilo vermenize sebep olabilir.


DR. ÜMİT AKTAŞ'A SORUN

Bu bölümden Dr. Ümit Aktaş’a sorularınızı iletebilirsiniz.

E-posta bültenine kayıt olmak istiyorum.

Sonuçlar: