Zerdeçal Kansere Karşı

Zerdeçal hemen hemen bütün kanser türlerinde hem koruyucu hem de iyileştirici etkisi bulunan bitkilerden biridir. Uzakdoğu tıbbında binlerce yıldır kullanılan, sarı renkte kök bir bitki olan zerdeçalın faydaları üstüne birçok araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. İlgimi çeken çalışmalardan biri de senelerdir faydaları bilinen zerdeçalın kanser üstündeki etkisini araştıran bir bilim insanına, Dr. William LaValley’e ait. Benim de kitaplarım da sık sık bahsettiğim, bu anti-kanserojen bitkinin etkilerine bir kez daha dikkat çekmek ve zerdeçal ekstresinin kansere karşı etkili bir tedavi olduğunun altını çizmek için LaValley’in araştırmalarından bahsetmek istiyorum. Kendisi çalışmalarını kansere karşı koruyucu etkisi olan zerdeçaldan elde edilen ve kök bitkiye sarı rengini veren kurkumin ve bu maddenin etkileri üstüne yoğunlaştırmış. Elde ettiği bulgular kesinlikle heyecan verici!

Bir Bilim İnsanının Yolculuğu

Klasik tıp eğitimi almasına rağmen kendisini, sağlığı korumaya yardımcı olabilecek, yeni biyokimyasal patikalar keşfetmeye adamış olan LaValley, 1982 yılında Çin’de katıldığı bir program sayesinde geleneksel Çin Tıbbını deneyimleme şansını elde etmiş. Bu yolculuğu şöyle anlatıyor: “Çin’de yüzlerce hatta binlerce yıldır hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bitkiler ve bunlardan elde edilen doğal moleküllerle tanıştım. Ve bu bilgi ilaçlara bakışımı tamamen değiştirdi. Okula geri döndüğünde ise doğal ekstrelerden elde edilen moleküller üstüne araştırmalar yapmaya başlıyor. Yıllar içinde bir doktor olarak mesleğini daha az icra ederek, moleküler biyolojiye odaklanıyor ve araştırmalarını kanser biyolojisi üstüne yoğunlaştırıyor. “Literatürü tarayarak kanser biyolojisi üstüne bir veri tabanı oluşturdum. Ve doğal ekstrelerin hedefe yönelik moleküler tedavi yöntemi ile uygulanması üstüne çalışmalar yapmaya başladım.”

Her Kanserde Etkili!

Aslında, hedefe yönelik moleküler kanser tedavisi bugün onkolojide çok sık kullanılan bir teknik. Ancak alışılmadık olan, bu teknikte doğal maddelerin kullanılması. LaValley, “Bu yeni bir yaklaşım” diyor. “Öyle ki zaten kullanılan bu maddelerin anti-kanser etkisi olduğunu kanıtlayan birçok klinik çalışma mevcut ama bunlar daha önce hiç hedefe yönelik moleküler tedavi teknolojisi ile birlikte kullanılmamışlar.”

Bu çalışmanın en heyecan verici, en ilginç yanı ise kansere karşı zerdeçaldan elde edilen kurkumin maddesinin hemen hemen her kanser türünde etkili olduğuna dair birçok bulgu elde edilmesi. İlginç, çünkü kanser birçok farklı moleküler patoloji sergiler. Yani tek bir bitkisel ekstrenin bu farklı yapıların çoğunda işe yaraması pek alışıldık bir durum değil. Dr. LaValley bu sonuca nasıl vardığını ve zerdeçal faydalarını şöyle anlatıyor: “Zerdeçaldan elde edilen kurkumin ile ilgili en etkileyici şeylerden biri hem çok güçlü antienflamatuar etkiye sahip olması hem de birçok moleküler hedefte aktif olması. En harikası da sağlıklı hücreleri etkilememesi, yani sadece kanser hücrelerini hedef almasıdır.”

Bir Madde Çoklu Etki

Kurkumin maddesi kanserle tek değil, birçok farklı yoldan savaşıyor. Öncelikle vücuttaki enflamasyonu azaltıyor, ayrıca tümörlere neden olduğu düşünülen bir proteinin sentezini önlerken, vücuttaki bozulmuş, kanserli hücreleri yok ederek çoğalmalarını durduruyor. Ayrıca var olan tümörlerin kansere dönüşmelerini engelliyor. Kanserli hücrelerin damarlanmasını, dolayısıyla da bu hücrelere kan akışını durdurmak gibi önemli bir özelliği de var. Böylece kanserli doku beslenemeyerek yok oluyor. Tüm bu faktörler kansere karşı zerdeçaldan elde edilen kurkumin maddesinin önemine işaret ediyor.

Peki diyetimize nasıl ve ne kadar zerdeçal eklemeliyiz ki, bu koruyucu özelliklerinden faydalanalım? Tabii ki kansere karşı düzenli olarak zerdeçal tüketmek –taze ya da toz olarak- akılcı bir yaklaşım. Çünkü bu kök bitkinin içinde sadece kurkumin değil birçok farklı bileşim, antioksidan etkili molekül bulunuyor. Ancak eğer amacınız zerdeçalın faydalarından maksimum bir şekilde yararlanmaksa o halde, zerdeçal kökünde bu değerli maddeden sadece % 3 oranında bulunduğunu ve vücut tarafından emiliminin çok düşük olduğunu belirtmek istiyorum. Bu yüzden zerdeçal haplarından yararlanmanızı öneriyorum.

Hangi Zerdeçal Takviyesini Kullanmalıyım?

Tabii kansere karşı zerdeçal takviyesi seçerken de dikkatli olmakta fayda var. Bazı formüllerin içindeki kurkumin maddesinin tamamı vücut tarafından absorbe edilirken, bazılarının etkinliği daha düşüktür. Dolayısıyla, ülkemizde bulunan zerdeçal haplarından en iyisinin hangisi olduğunu öğrenmek için, fitoterapi uzmanı bir doktora danışmanızda fayda var. Tabii ki, burada en önemli husus, Tarım Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ekstreleri kullanmak. Bakanlığın hangi ürünlere ruhsat verdiğini incelemek için, Tarım Bakanlığın hangi ürünlere ruhsat verdiğini incelemek için, Tarım Bakanlığına ait olan “Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi” sitesine girmeniz yeterli: https://ggbs.tarim.gov.tr/ Bu linkte yer alan internet sitesine girince, ‘Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi’ sekmesine tıklıyorsunuz, açılan pencerede ‘Ürün Adı’ bölümüne ‘zerdeçal’ yazıp ‘Sorgula’ diyorsunuz ve Tarım Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiş tüm zerdeçal ekstrelerini görebiliyorsunuz.

Bunları da beğenebilirsin