Brokoli Kansere Karşı

Johns Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamları 1992 yılında Brokoli’nin içeriğinde bulunan “sulforaphane” maddesinin anti-kanserojen özelliklerini keşfettiler. Yapılan çalışmalarda, brokolinin bağışıklık sistemimizin kanserlerle mücadele eden detoxifikasyon enzimlerini uyardığı ve bu yolla kansere neden olan mekanizmaları bloke ettiği gösterilmiştir.

Çok yakın zamanda Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, sulforaphane’ın meme kanserlerinde tümör üreten kanser kök hücrelerini baskıladığını göstermiş ve meme kanseri riski altında olan kişilerin korunmasında brokolinin önemli bir silah olabileceği ifade edilmiştir.

Sulforaphane’nın yüksek dozlarda dahi bilinen bir yan etkisi olmadığı gibi kanser hastalarında kullanılan radyoterapi ve kemoterapi ilaçlarının etkilerini artırdığı ve bu ilaçlara karşı gelişebilecek direnci önlediği gösterilmiştir.

Öte yandan, Imperial College of London’da yapılan bir çalışmada sulforaphane’nin anti kanserojen özelliklerinin yanı sıra Nrf2 genini uyararak damar hastalığına neden olan faktörleri bertaraf ettiği ve kalp ve damar hastalıklarından koruma sağladığı gösterilmiştir.

Brokolinin  Etkileri: 1. Çok güçlü bir antioksidan: C ve E vitamini gibi klasik antioksidanlardan 12 kata varan daha kuvvetli etki.

2. Antikanserojen: Kanserle mücadele eden Faz II detoksifikasyon enzimlerini uyararak kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

3. Kanser hücrelerinin bölünmesini ve çoğalmasını engelleyebileceği gözlenmiştir.

4. Apoptosis etkisi: Kanser hücrelerinin intihar etmesine neden olur.

5. Kanser oluşumuna neden olan HDAC enzimlerini baskılar.

6. Meme kanserine neden olan kanser kök hücrelerini  baskılar.

7. Damar duvarlarında hasar oluşumunu engeller.

Bunları da beğenebilirsin