Kadınlarda 20 Kanser Belirtisi

8 Haz 2016

Kanserden korunmak için sadece rutin testlere güvenmeyin. Unutmayın vücudunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Eğer algılarınızı açık tutarsanız onun size verdiği tehlike sinyallerini kaçırmanız mümkün değil.

Bana gelen birçok hasta, düzenli kontrole gittiği halde hastalığının atlandığını ve bu yüzden geç teşhis konduğunu anlatır. Bu yüzden kontrolü ele alın ve vücudunuzu dinleyin derim.

1. Hırlama ve nefes darlığı

Akciğer kanseri hastaları, bu hastalığın ilk belirtilerinden birinin nefes darlığı olduğunu söylüyorlar. Yaşam rutininizde hiçbir farklılık olmamasına rağmen, eğer birkaç merdiven çıktıktan sonra ya da yürürken tıkandığınızı fark ederseniz ve bu alışık olmadığınız, yeni bir durumsa alarma geçmekte fayda var.

2. Kronik öksürük ve göğüs ağrısı

Lösemi ve akciğer kanserinin de aralarında olduğu bazı kanser türleri kötü bir öksürüğü ya da bronşiti andıran semptomlara neden olabilir. Bazı akciğer hastaları omuza ya da kola doğru uzanan bir göğüs ağrısı yaşadıklarını da rapor etmişlerdir.

3. Sık ateşlenme ya da enfeksiyon

Bunlar kan hücrelerinde görülen ve kemik iliğinde başlayan löseminin erken dönem belirtileri olabilir. Lösemi, kemik iliğinin anormal kan hücreleri üretmesine neden olarak vücudun enfeksiyonla savaşma gücünü sekteye uğratır.

4. Yutkunma zorluğu

Yutkunma zorluğu genelde yemek borusu ya da gırtlak kanseri ile ilişkilendirilir, ve bazen de akciğer kanserinin erken belirtilerinden biridir.

5. Boyundaki lenf bezlerindeki şişlik ya da boyun ve koltukaltındaki kütleler

Şişkin, büyümüş lenf bezleri lenfatik sistemde bir sorun olduğunu işaret eder –ki bu da kanserin semptomlarından biri olabilir.

6. Kolayca morarma ve durmayan kanamalar

Bu semptom genelde plateletler ve kırmızı kan hücrelerinde anormal bir durum olduğunu işaret eder –ki bu da löseminin bir belirtisi olabilir. Zaman içinde lösemi hücreleri kırmızı kan hücrelerini ve plateletlerin fonksiyonları düzgün bir şekilde yerine getirmeyerini önleyerek kanın oksijen taşıma ve pıhtılaşma yeteneğini sekteye uğratır.

7. Güçsüzlük ve halsizlik

Genel bir halsizlik ve güçsüzlük, birçok farklı kanserin ilk işaretlerinden biri olabilir. Bu yüzden tabloyu -eğer varsa- farklı semptomlarla birlikte ele almanız gerekir. Ama bir nedeni olmadan kendinizi yorgun, halsiz hissediyorsanız ve ne kadar dinlenirseniz dinlenin, ne kadar uyursanız uyuyun bir türlü geçmiyorsa doktorunuza danışmakta fayda var.

8. Şişkinlik ve karın kısmından kilo alma

Yumurtalık kanseri teşhisi konmuş kadınların hemen hemen tamamı karın bölgesinde nedeni açıklanamayan ve bir anda ortaya çıkan bir şişkinlik yaşadıklarını ve ara ara ortaya çıkan bu durumun bazen uzun süre devam ettiğini belirtiyorlar.

9. Çabuk doyma ve yemek yiyememe

Yumurtalık kanserinin ilk belirtilerinden biri de çabuk doyma ve iştah kaybıdır. Hastalar, teşhis konmadan çok önce başlayan bir iştahsızlık problemi yaşadıklarını ve çok az yeseler bile kendilerini tok hissettiklerini bildirdiler.

10. Pelvis ve karında ağrı

Pelvis ve karın bölgesindeki ağrı ve kramplar, bazı durumlarda söz konusu semptomlara eşlik eden vücuttaki şişkinlik, genelde yumurtalık kanserinin erken dönem belirtilerindendir. Lösemi de dalakta şişkinliğe neden olarak karın bölgesinde ağrı ve kramplara yol açabilir.

11. Rektal kanama ya da dışkıda kan

Her ikisi de genelde kolon kanserini işaret eden belirtilerdir. Tuvalette kan görmek hiçbir şekilde hafife alınmaması gereken bir durumdur, böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayın.

12. Açıklanamayan kilo kaybı

Kilo kaybı kolon ya da diğer sindirim sistemi kanserlerinin erken belirtilerinden biridir. Aynı zamanda, iştahınızı ve vücudun atıklardan arınma sürecini etkileyen karaciğere de yayılmış bir kanserin işareti olabilir.

13. Mide bulantısı ya da karın ağrısı

Karın krampları ya da sık sık mide bulantısı problemi yaşamak akla kolon kanseri olasılığını getirmeli.

14. Memede kızarıklık, hassasiyet ve şişlik

Bu semptomlar meme kanserini işaret ediyor olabilir. Memelerinizdeki açıklanamayan her değişiklikte alarma geçmeniz ve doktorunuzu aramanız gerektiğini unutmayın.

15. Meme uçlarındaki değişiklikler

Birçok kadın meme kanseri teşhisi konmadan önce meme uçlarında bazı değişiklikler gözlemlediklerini belirtiyorlar. Eğer meme ucunuzun düzleştiğini, içe ya da bir yana doğru fark ederseniz hemen bir uzmana başvurun.

16. Ağrılı ve ağır kanamalar ya da regl dönemleri arasında kanama

Birçok kadın bu semptomları rahim duvarı ya da rahim kanserinin ilk belirtileri olarak gözlemlediklerini belirtirler. Eğer regl dönmenizin normalden daha ağır geçmesinden ya da regl dönemi dışında da kanamalardan şikayetçiyseniz doktorunuzdan bir vajina ultrasonu yapmasını isteyin.

17. Yüzde şişkinlik

Bazı akciğer kanseri hastaları yüzlerinde şişkinlik ya da kızarıklık gibi belirtiler gözlemlediklerini belirtiyorlar. Küçük hücreli akciğer tümörleri genelde göğüsteki kan damarlarını bloke ederek, kanın yüz ve baş bölgesine rahatça akmasını önlerler. Ve bu durum yüzde şişkinlik ve kızarıklık olarak kendisini gösterir.

18. Ciltte iyileşmeyen, acı veren ve kolayca kanayan lezyonlar

Bu, farklı cilt kanserlerinden birinin erken dönem belirtilerinden biri olabilir. Vücudunuzu düzenli olarak inceleyerek görünümü değişen ben, leke ya da lezyonlara karşı her zaman tetikte olmakta fayda var.

19. Tırnak yapısındaki değişiklikler

Tırnaklarınızdaki açıklanamayan değişiklikler bazı kanserlerin ilk işaretlerinden biri olabilir. Tırnaktaki siyah ya da kahverengi bir çizgi ya da bir nokta cilt kanserini, tırnak uçlarının genişleyerek yuvarlaklaşması –ki bu durum tıpta çomaklaşma olarak bilinir- akciğer kanserinin erken belirtilerinden olabilir. Tırnak renginin soluklaşması ya da beyazlaşması ise akla karaciğer kanseri olasılığını getirmelidir.

20. Sırt ya da sırtın alt sağ bölgesindeki ağrılar

Birçok kanser hastası karaciğer kanserinin ilk belirtilerinden birinin bu olduğunu söylüyor. Meme kanseri de sık sık bir türlü geçmeyen sırt ağrıları ile ilişkilendiriliyor. Bu da kanserli kütlenin sırta doğru baskı yaptığı ya da kanserin omuriliğe ya da kaburgalara doğru yayıldığı durumlarda görülüyor.

Bunları da beğenebilirsin