İnce Ayar

Hastalıklara karşı direncinizi artırmak için aldığınız takviyeleri gözden geçirin ve stres faktörünü sakın hafife almayın!

D vitamininin bağışıklık fonksiyonlarının etkin ve dengeli bir şekilde çalışması için ne kadar önemli olduğunu sık sık dile getiriyorum. Peki ya tüm çabanıza rağmen D vitamini değerinizi yükseltmeyi bir türlü başaramıyorsanız?

Magnezyum Olmadan Olmaz.

“Hocam o kadar D vitamini alıyorum, ama kan testi yaptırdığımda D vitamini değerimin neredeyse aynı olduğunu gördüm. D vitaminim neden bir türlü yükselmiyor, ne yapmalıyım?” Bu çok sık duyduğum bir sorudur.
Onlara da söylediğim gibi; vücudunuzda yeterli miktarda magnezyum yoksa ne kadar D vitamini takviyesi alsanız da nafile. Magnezyum olmadan D vitamini aktif bir forma dönüşemiyor . Yani D vitamini rezervinizi doldurmakta zorlanıyorsanız, sorunun magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olması yüksek ihtimal. Vücudunuzda yeterli magnezyum yoksa D vitamininin koruyucu etkisinden mahrum kalırsınız.

Stresi Hafife Almayın.

Nedense stresi sadece huzursuzluk, gerginlik gibi ruhumuz üzerinde yarattığı yıpratıcı etkileriyle tanımlarız. Bu çok yanlış!
Kronik stres vücudun devamlı alarm durumunda kalması, stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyesinin hep normalin üzerinde seyretmesi anlamına geliyor. Bu da kalp krizinden kansere kadar pek çok kronik hastalığa zemin hazırlayan, bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bir durumdur. Kronik stresin sistemi viral enfeksiyonlara karşı savunmasız bıraktığını uzun zamandır biliyoruz. Stres altındayken gribe, soğuk algınlığına daha kolay yakalandığınızı fark etmişsinizdir. Vücudun stres sırasında salgıladığı kortizol hormonuna ölüm hormonu da denmesi boşuna değil.

Anti-Stres Besin Takviyeleri

Kronik stresle baş etmek için etkili taktikler var. Bunların başında sevdiklerinizle daha çok zaman geçirmek, doğa yürüyüşleri yapmak geliyor. Bu tür aktivitelerin stres düzeyini azalttığını, kandaki kortizol değerini düşürdüğünü biliyoruz. Yine bazı besin takviyeleri var ki kortizol hormonu seviyesini aşağı çekmekte son derece etkililer. Üstelik bunların hepsi farklı mekanizmalar üstünden de bağışıklık sistemini destekliyor.

• C vitamini: C vitamininin kortizol seviyesini düşürmekte etkili olduğunu gösteren çalışmalar var . C vitamininin viral enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi olması da elimizi güçlendiriyor. Yani stres kontrolünden viral enfeksiyonlara karşı direncinizi artırmaya kadar diyetinizi C vitamini takviyesi ile desteklemek için pek çok neden var.

• Omega-3 yağ asitleri: Bilimsel çalışmalar bu yağ asitlerinin kortizol seviyesini aşağı çekmekte etkili olduğunu gösteriyor . Omega-3’lerin bağışıklık sistemini destekleyen bir etkisi daha var: Vücuttaki enflamasyonla savaşmak. Listeye omega-3 yağ asitlerini de ekleyin.

• Magnezyum: Bu hayati mineral stres kontrolünde de karşımıza çıkıyor. Magnezyum eksikliğinin psikolojinizi olumsuz etkilediğini, stresle başa çıkmayı zorlaştırdığını gösteren bilimsel yayınlar var. D vitaminini aktive etmesinin yanına bir de stres hormonu kortizolü dengeleyici özelliğini eklediğinizde ortaya güçlü bir bağışıklık desteği çıkıyor.

Bunları da beğenebilirsin