Enerji Hırsızı Kronik Yorgunluk Sendromu

Tıp terminolojisine 1980’li yıllarda giren Kronik Yorgunluk Sendromu sık rastlanan, nedenleri tam bilinmeyen ve genelde gözden kaçan bir sağlık sorunudur. Bu sendromu incelerken, halsizlikten muzdarip herkesin faydalanabileceği önerilere de yer veriyoruz.

Sabahları güne başlamakta zorlanıyorsunuz. Enerjiniz yok. O kadar ki kolunuzu bile kaldıramıyorsunuz. Ne kadar dinlenirseniz dinlenin hep yorgunsunuz. Doktor doktor dolaştınız, bir sürü test yapıldı ama kan değerleriniz normal, görünen hiçbir sorun yok.
İşte, bir Kronik Yorgunluk Sendromu hastası derdine derman bulmak istediğinde başına yukarıda anlattıklarım gelir. Çünkü teşhisi zor bir hastalıktır ve kimsenin aklına bu hastalığı aramak gelmez. Maalesef hastalığa kesin bir tanı koyabilecek bir test de yok. Teşhis, ancak ve ancak diğer olası hastalıkları eleyip, işaretleri okumayı, yapbozun parçalarını bir araya getirmeyi bilen deneyimli bir uzman tarafından konabiliyor.
Kronik Yorgunluk Sendromu, arkasında yatan faktörleri tam olarak anlayamadığımız bir sorun. Ancak hastalığın hücrelerin enerji üretiminden sorumlu olan mitokondrilerden kaynaklandığını işaret eden önemli bulgular var.

Elenmesi Gereken Olasılıklar

Önce sorunun ardında başka bir hastalık olup olmadığı anlaşılmalıdır. Aşağıdaki tüm sorunlar ciddi bir halsizlikle kendini gösterir.
Sorun D Vitamini eksikliği olabilir. D vitamini hücrelerin enerji üretiminde de hayati bir rol oynar. Yani, halsizlik bitkinlik gibi şikâyetlerde ilk araştırılması gerekenlerden biri D vitamini değerleri olmalıdır.
Sorun ağır metal zehirlenmesi olabilir. Genelde gözden kaçan bir problem olan ağır metal zehirlenmesinin en önemli belirtisi halsizliktir. Böyle bir olasılık mutlaka değerlendirilmelidir.
Sorun tiroid fonksiyonlarındaki bozukluk olabilir. Enerjisizlik ve bitkinlik gibi semptomlar tiroit bezinin az (hipotiriodi) ya da çok çalışmasından (hipertiroidi) kaynaklanıyor olabilir. Özellikle de soruna depresyon eşlik ediyorsa.
Sorun gluten hassasiyeti olabilir. Genetiğine müdahale edilmiş buğdayın içindeki gluten molekülü pek çok hastalığın arkasındaki esas nedendir. Yapışkan özelliği yüzünden bağırsak duvarına yapışan gluten besinlerin emilimini zorlaştırır, daha da kötüsü bağışıklık sistemi tarafından bir düşman olarak algılandığı için ince bağırsaklara bir taarruzun başlamasına neden olur. Halsizlik şikâyetinde ilk yapılması gereken buğday ve buğday ürünlerini kesmek olmalıdır.
Sorun B12 eksikliği olabilir. Bir türlü geçmeyen bir bitkinlik ve özellikle de bu bitkinliğe konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık eşlik ediyorsa, hastanın B12 değerleri mutlaka kontrol edilmeli.
Sorun şeker ve karbonhidrat zengini bir diyet olabilir. Eğer çok fazla şeker ve vücudun şeker olarak algıladığı ekmek, börek, makarna gibi besin tüketiyorsanız bitkinlik hissetmeniz çok normal. Bana hâlsizlik şikayetiyle gelen hastalarda ilk yaptığım şey, onları kan şekerlerinin dengeli seyretmesini sağlayacak bir beslenme modeliyle tanıştırmaktır.

4 MADDEDE ENERJİ DOPİNGİ

Aşağıdaki önerilerin faydasını görmek için illa Kronik Yorgunluk Sendromu’ndan muzdarip olmanız gerekmiyor, kendisini bitkin hisseden herkes bu tavsiyelerden yararlanabilir.
Sağlıklı hücre zarı için omega-3 desteği: Bu değerli yağ asitlerinin hem hücre zarının hem de mitokondri zarlarının yapıtaşı olduğunu biliyor musunuz? Bu zarlar ne kadar sağlıklı olursa, hücresel fonksiyonlar ve enerji üretimi de o kadar iyi olur.
Dost bakterilerin koruyucu etkisi: Bağırsaklarda ne kadar çok faydalı bakteri varsa sisteme toksinlerin ve ağır metallerin sızması da o kadar zorlaşıyor. Böylece hücreler daha az serbest radikale maruz kalmış oluyor –ki bu da tüm güçlerini enerji üretimi için sarf etmeleri anlamına geliyor.
Antioksidanların piri glutatyon: Son yıllarda yaşlanmaya karşı en etkili savunma mekanizması olarak haklı bir şöhret kazanan glutatyon maddesinin en önemli özelliği hücre içinde bulunması ve mitokondriyi serbest radikal hasarına karşı koruması, dolayısıyla da enerji üretimini desteklemesidir.
Egzersiz ile enerji üretimi: Egzersiz vücudun daha fazla glutatyon üretmesini sağlar. Hareketli bir yaşam sürenlerin enerji seviyelerinin yüksek olmasının ardındaki sırlardan biri bu işte! Egzersiz yaptıkça enerjiniz bitmez, aksine artar.

SÜPER GÜÇLER

Enerjinizi artırmak için glutatyon zengini besinlerden destek alın.
1. Soğan ve sarımsak
2. Bamya
3. Avokado.
4. Peynir altı suyu
5. Zerdeçal
6. Ciğer
7. Meryemana Dikeni

20.10.2022

Bunları da beğenebilirsin