Zencefil ve Zerdeçal Koronavirüsün Aktive Olmasını Engeller / Akşam.com.tr

Koronavirüs’e karşı alınabilecek önlemler konuşulurken, zencefil ve zerdeçalın, virüsün vücutta tutunmasını kolaylaştırdığı iddiaları ortaya atıldı. Dr. Ümit Aktaş, “Bilimsel veriler, bu bitkilerin enfeksiyonu artırmadığını, tam tersinekorunma ve tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor” dedi.
Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’e karşı alınabilecek önlemler konuşulurken, zencefil ve zerdeçalın, koronavirüsün vücutta tutunmasını kolaylaştırdığı iddiaları ortaya çıktı. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Zerdeçal ve zencefil özelinde paylaşılan bu açıklamalar insanları tedirgin etti. Sürekli ‘Faydalı diye bildiğimiz zerdeçal ve zencefil koronavirüse karşı zararlıymış, doğru mu?’ sorusu ile karşılaşıyorum. Şu anki bilimsel verilere dayanarak cevap veriyorum: Öyle bir şey yok! Hem zerdeçal hem de zencefil güçlü antiviral etkileri olan bitkilerdir. Salgını durdurmayı başarabilen şuan tek ülke olan Çin, koronavirüs tedavisinde içinde zencefilin de bulunduğu bitkisel karışımları kullandıklarını, konvansiyonel tedavileri Geleneksel Çin Tıbbı ile desteklediklerini bilimsel yayınlarla açıkladılar. Bugünkü bilimsel veriler, zerdeçal ve zencefilin koronavirüs enfeksiyonlarını artırmadığını, tam tersine korunma ve tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor” dedi.

GÜÇLÜ ANTİVİRAL ETKİLERE SAHİP

İlacı, aşısı olmayan yeni bir virüsle, bir salgınla karşı karşıya olduğumuzu belirten Dr. Ümit Aktaş, “Bazı ilaçların işe yaradığı iddia ediliyor ama henüz etkisi kanıtlanmış olan bir ilaç yok. Fakat çaresiz değiliz, elimizde geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılan, bağışıklığı destekleyen ve antiviral etkileri kanıtlanmış bitkiler var. Hem zerdeçal, hem de zencefilin güçlü antiviral etkileri olduğunu uzun yıllardır biliyoruz. Bu konuda son derece fazla sayıda bilimsel çalışma var. Herkes bu bilimsel çalışmalara kolayca erişip okuyabilir. Bu konuda bir tartışma yok” diyor.

ÇİN, FİTOTERAPİDEN FAYDALANIYOR

Hastalık ve tedavisi hakkında ciddi bir bilgi ve tecrübe biriktiren Çinli bilim insanları koronavirüs tedavisinde içinde zencefilin de bulunduğu bitkisel karışımları kullandıklarını, konvansiyonel tedavileri Geleneksel Çin Tıbbı ile desteklediklerini bilimsel yayınlarla açıkladıklarını vurgulayan Dr. Ümit Aktaş, “Salgını durdurmayı başarabilen tek ülke şu an için Çin. Hastalığın tedavisi hakkında elde ettikleri tüm bilgileri ve faydalanabilecek bitkileri bir kılavuz hazırlayarak tüm dünyayla paylaştılar. Yani, zararlı dedikleri zencefili Çin, hastalığın tedavisinde kullanmış ve fayda elde ettiğine dair de yayın yapmış. Elimizde faydalı olduğunu gösteren bilimsel veri var” dedi.

YENİ ARAŞTIRMALAR VAR

n Zerdeçal ve zencefilin salgın yaratan COVID-19 üzerine etkisini araştıran yeni çalışmaların olduğunu belirten Dr. Ümit Aktaş, “2020 yılında yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, curcumin (zerdeçal) SARS-CoV-2 Spike glikoproteini bağlanmayı belirli oranlarda inhibe ederek virüs enfeksiyonunda koruma sağlar. Yine 2020 Mart ayında yayınlanan çok yeni bir çalışmada, aralarında zencefil (gingerol) ve zerdeçalın da (curcumin) bulunduğu farklı 13 fitokimyasal maddenin Covid-19 main proteaz (Mpro) üzerine inhibitör etkisi araştırılmıştır. Mpro, virüsün çoğalması ve gen aktarımına aracılık etmede önemli bir rol oynayan önemli bir enzimdir. Buna göre kurkumin oldukça önemli Covid-19 Mpro inhibitörüdür. Üstelik bu çalışma, karşılaştırılmalı olarak yapılmış ve zerdeçal ve zencefilin en az kimyasal antiviral ilaçlar (nelfinavir ve lopinavir) kadar etkili olduğunu göstermiştir” dedi.

Kaynak: https://www.aksam.com.tr/gunes/zerdecal-ve-zencefil-suclu-mu-yeni-arastirmalar-var/haber-1057745

Bunları da beğenebilirsin