Yediğinizde mide bağırsak duvarına yapışıyor! Her öğünde tükettiğiniz bu şey / Sabah Gazetesi

Yediğinizde mide bağırsak duvarına yapışıyor! Her öğünde tükettiğiniz bu şey…
Gün içerisinde tükettiğimiz ürünler, sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Fakat zararlarını bilmeden yediğimiz besinlerden bazıları, beklemediğimiz sonuçlara yol açabiliyor. Her öğünde yediğiniz bu besin mide bağırsak duvarına yapışıp kaldığını biliyor muydunuz? İşte Dr. Ümit Aktaş konuya dair önemli detaylar verdi…
Glüten, bazı kişilerde ciddi yan etkilere neden olabilir. Bazı insanlar, vücudun onu bir toksin olarak algıladığı ve kişinin bağışıklık hücrelerinin aşırı tepki vermesine ve ona saldırmasına neden olan glutene farklı tepki verir.

Farkında olmadan hassas bir kişi glüten yemeye devam ederse, bu iltihaplanma ile sonuçlanan bir tür savaş alanı oluşturur. Yan etkileri, otoimmün bozukluk çölyak hastalığında görüldüğü gibi hafif (yorgunluk, şişkinlik, dönüşümlü kabızlık ve ishal) ila şiddetli (kasıtsız kilo kaybı, yetersiz beslenme, bağırsak hasarı) arasında değişebilir.

MİDE BAĞIRSAK DUVARINA YAPIŞIYOR

Dr. Ümit aktaş ekmekten uzak durmanızı söyleyerek, şu sözleri ekledi:” Ekmek yemezsen kasların erir diyorlar. Ekmek yemezseniz kaslarınız erimez böyle bir şey yok. Bunun biyokimyasal bir açıklaması yok. Kaslarınızın güçlenmesini istiyorsanız, yağ ve protein yiyeceksiniz. Sağlıklı yağları bol bol tüketmeye ihityacınız var. Ama ekmeğe ihtiyacınız yok.

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/roza/saglik/yediginizde-mide-bagirsak-duvarina-yapisiyor-her-ogunde-tukettiginiz-bu-sey

Bunları da beğenebilirsin