Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarında Adaçayı

Tüm Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarının %60’ından fazlası virüs kaynaklıdır. Bu tür “viral” enfeksiyonlarda Antibiyotik kullanımı hiçbir işe yaramaz ve gereksizdir. Her ateşi yükselenin eczaneden antibiyotik aldığı ülkemiz için şoke edici bir bilgi değil mi? Üstelik “Doktorla 7 günde, doktorsuz 1 haftada” iyileşen bu viral enfeksiyonlar için diğer ilaçlarla da yapılabilecek çok bir şey de yok. Kullanılacak ilaçların olası yan etkileri de cabası… Bol sıvı almak, istirahat ve doğru beslenme en önemli tedavidir bu hastalıklar için.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak ve tedavisi için kullanılacak en iyi doğal alternatiflerden bir tanesi, Adaçayı’dır. İçimi zevkli, kolay bulunabilir ve yan etkisi yok.

Adaçayı (Latince ismi Salvia officinalis L.), üst solunum yolu enfeksiyonlarında son derece etkili bir bitkidir. Tedavi edici olarak yaprakları kullanılır. Antimikrobiyal (Mikrop öldürücü) ve Antienflamatuar (İltihap giderici) etkisi vardır. Bu etkisini, içerdiği Sineol, Thujone ve Borneol maddelerine borçludur. Yapılan klinik çalışmalarda, Adaçayı gargarası ile tedavi edilen üst solunum yolu enfeksiyonları ve diş eti iltihaplarında anlamlı şekilde iyileşme olduğu gösterilmiştir. Üstelik tüm bu klinik çalışmalarda bildirilen herhangi bir yan etkisi de yok.

Adaçayını zaten çay olarak içiyoruz, tamam da, tedavi edici olarak nasıl kullanacağız? Çay olarak içmeye devam edin, bu faydalı, ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve diş eti iltihaplarında, Adaçayı gargarası hazırlamanız gerekecek. Bunun için, bir su bardağı kaynar suyun içine, 3 adet Adaçayı poşeti sallandırın. Dikkat, tekrar kaynatmayacaksınız, kaynar suyun içinde bekleteceksiniz. Bardağın ağzını kapatın, su içme suyu sıcaklığına soğuyana kadar bekletin. Adaçayı poşetlerini çıkartıp, sıkın. Elde ettiğiniz sıvı, Adaçayı gargarasıdır. Günde 4 kez, her seferinde en az 2 dakika olmak üzere bu sıvı ile gargara yapın ve bir bardak gargarayı bir günde bitirin. Her gün taze gargara hazırlayın kendinize. Hastalığınızın, normalden çok daha kısa sürede iyileştiğini gözlemleyeceksiniz.

Adaçayının bir başka önemli etkisi de, İdiopatik Hiperhidrosis adı verilen, nedeni bilinmeyen aşırı terleme hastalığını tedavi etmesi.

Bu hastalığa karşı maalesef elimizde çok kuvvetli bir tedavi yok. Aşırı terlemeden ne olacak, ince giyinirim olur biter, diye düşünmeyin. Bu hastalığa yakalanan hastalarda, yılın her mevsimi devam eden, sosyal hayatlarını ciddi derecede etkileyecek kadar çok terleme vardır. Hasta gün boyu birkaç kez kıyafet değiştirmek zorunda kalır, bu hastalar için toplantıya girmek bir işkencedir. Yaşamı bu derece etkileyen ve doktorların elinin kolunun bağlandığı aşırı terleme hastalığında, Adaçayı ile tedavinin mümkün olduğu, klinik çalışmalarla ispatlandı. Adaçayı ekstresi ile tedavi edilen hastalarda, kontrol grubuna göre daha az terleme gözlendi. Hastalığın tedavisinde oldukça önemli bir gelişme bu. Adaçayını hayatınızdan çıkarmayın, hayatınız sağlıklı geçsin.

Kaynak: https://www.mynet.com/ust-solunum-yolu-enfeksiyonlarinda-adacayi-110100707727

Bunları da beğenebilirsin