Egzersizin az bilinen faydaları / Sabah.com

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, “Eğer bir gençlik pınarı varsa o hiç kuşkusuz egzersizdir. Hücresel yaşlanmayla savaşmak, tüm sistemi formda tutmak için hareket etmeye başlayın” diyor. Dr. Ümit Aktaş, egzersizin az bilinen faydalarını sabah.com.tr okuyucuları için paylaştı.

Egzersizin mutluluk hormonlarının üretimini artırdığını biliyoruz. Sadece düzenli yürüyüş yaparak depresyonu uzakta tutabilir, stresle daha iyi baş eder, kendinizi huzurlu ve mutlu hissedebilirsiniz. Kalp ve damar sağlığını korumada da egzersiz yapmak kadar etkili bir şey daha yoktur. Kemik ve eklem sağlığını korumada hareketli bir yaşam sürmenin önemini de farkındayız. Ama egzersizin faydaları bu kadarla bitmiyor!

KANSERDEN KORUR:

Egzersiz vücuttaki enflamasyonla savaşarak arasında kanserin de olduğu pek çok kronik hastalığa yakalanma riskini aşağı çeker. C-reaktif protein (CRP) denen bir enflamasyon belirteci vardır. Bu değer basit bir kan testiyle ölçülebilir ve yüksekliği kansere yakalanma eğilimini gösterir. Egzersizin bu değeri aşağı çektiği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Bir araştırma için katılımcıların CRP değerleri ölçüldü ve sadece 20 dakika yürüyüşten sonra bile bu değerin düştüğü görüldü.

ZEKâ DOPİNGİDİR:

Egzersiz beyne giden kan miktarını artırarak yeni hücrelerin oluşumunu destekler. Konsantrasyon problemi yaşıyor, işinizi, gücünüzü tamamlamakta zorlanıyorsanız en etkili zeka dopingi olan egzersizden faydalanın. Yaşınız ilerledikçe zekânızın eskisi kadar keskin olmadığını fark edersiniz. Öğrenme, öğrendiklerinizi hatırlama kapasiteniz düşer. Bilimsel bir çalışamaya göre 40’lı yaşlardan başlayarak beyin hacmi % 5 küçülüyor. Beyin hacminizi yeniden artırmak, zekânızı formda tutmak için en etkili yol hareketli bir yaşam sürmektir. Orta yaşlarda gençlik yıllarınızdaki potansiyelinize ulaşmak, ileri yaşlarda demans ve Alzheimer’dan korunmak için harekete geçin!

DİYABETE, İNSÜLİN DİRENCİNE KARŞI KALKAN VAZİFESİ GÖRÜR:

Çağımızın vebası diyabete, insülin direncine karşı en etkili koruyucunuz harekettir. Siz yürüyüş yaparken, yüzerken kaslar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve kas hücreleri bu enerjiyi kandaki şekerden karşılar. Yani sadece hareket ederek kan şekeri seviyenizi düşürebilir, dengeli seyretmesini sağlayabilirsiniz. Bu ne demek biliyor musunuz? Hareket ettikçe açlık atakları yaşamaz, iştah kontrolünde etkili bir savunma hattına sahip olursunuz. Vücudun kandaki fazla şekeri yağ olarak depoladığını da unutmayın, siz kaslarınızı çalıştırdıkça bu mekanizma devre dışı kalır.

NİTRİK OKSİT ÜRETİMİNİ ARTIRIR:

Egzersiz vücuttaki nitrik oksit üretimini artırır. Bu şifalı molekülün kalp ve damar sağlığını korumadaki etkisi pek çok bilimsel yayınla kanıtlandı. Nitrik oksidin önemli bir faydası daha var: Virüslerin çoğalma hızını baskılaması. Haftada üç defa yarım saat yürümenin vücuttaki nitrik oksit üretimini önemli ölçüde artırdığını biliyor muydunuz? Dozunda egzersiz yapanların nezleye, gribe ve tüm viral enfeksiyonlara yakalanma riski önemli ölçüde azalıyor.

ANTİOKSİDAN ETKİSİ VARDIR:

Tüm organları serbest radikal hasarına karşı koruma altına alan, yaşlanma sürecini yavaşlatan çok değerli bir antioksidan var: Süperoksit dismutaz (SOD). Vücudunuzda bu antioksidan güçten ne kadar çok varsa o kadar sağlıklı olursunuz. Kaslardan salgılanan süperoksit dismuzat üretimini artırmanın en etkili yolu ise yürüyüş, yüzme gibi kardiyovasküler egzersizlerdir. Siz ne kadar hareketli yaşar, kaslarınızı ne kadar çalıştırırsanız bu değerli molekülün şifalı etkilerinden o kadar yararlanırsınız.

GENÇLİK İKSİRİDİR:

Cildinizin gençliğini korumak, çizgilerle, kırışıklıklarla savaşmak için umudunuzu kremlere, pahalı serumlara bağlamayın. En etkili gençlik iksiri egzersizdir –üstelik hareket etmek bedava! Hızlı hızlı yürürken yüzünüze hoş bir pembelik yayıldığını fark edersiniz. Bu, kan dolaşımınızın hızlandığı, cildinize daha çok oksijen ve besin gittiği anlamına geliyor. Tabloya yukarıda bahsi geçen ve sistemin antioksidan gücünü destekleyen süperoksit dismuzat gibi yaşlanma karşıtı molekülleri de eklediğinizde ortaya tam bir gençlik iksiri çıkıyor.

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR!

Bilimsel çalışmalar egzersizin sağlık faydalarından yararlanmak için haftada üç –dört saatinizi yürüyüşe ayırmanın yeterli olduğunu gösteriyor. Tempolu bir yürüyüş, yaz aylarında yüzmek mükemmel egzersizlerdir. Ağır egzersizlerin eklem sağlığını tehdit ettiğini, hatta vücutta çok fazla serbest radikal üretimine neden olarak hücresel yaşlanmayı hızlandırdığını, hatta ömürden çaldığını biliyoruz.

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/roza/guncel/egzersizin-az-bilinen-faydalari

Bunları da beğenebilirsin