Tıbbi Beslenme

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş

İnsanoğlu, dünya üzerinde yaşadığı 200.000 yıl boyunca ilaçsız yaşadı. Hastalıklardan korunmak ve hastalandığı zaman da iyileşebilmek için doğal tedavi yöntemlerine başvurdu. Bitkileri kullandı, akupunktur uyguladı, suyun ve balın faydalarından yararlandı, beslenmesini düzenledi. Kurulan tüm devletler bitkiler ile tedavi anlamına gelen fitoterapiyle kuruldu, tüm sanat eserleri, tüm medeniyetler fitoterapiyle yükseldi.

Tarih boyunca bugün anladığınız manada kimyasal ilaçlar yoktu ve ‘tıp’ denilince akla gelen bitkilerle tedaviydi. Peki “ilaçlı yaşam” mümkün müdür?

Hepi topu 70 yıllık tarihi olan ilaçlı yaşam kendini ispatlamış mıdır? 200.000 yıllık insanlık tarihinin yanında, 70 yıllık kimyasal tıp tarihi nedir? Bugün “ilaç” denilince aklınıza gelen maddelerin tamamı kimyasal maddelerdir. Kendisine “modern tıp” diyen ekol, aslında “kimyasal tıp”dır ve varolduğu 70 sene içinde tüm soruların cevaplarına ulaşıp, tüm kanıtları ortaya koymadığı için kanıta muhtaç olan “modern tıp”dır.

İlaçsız yaşam mümkündür.

Hastaya zarar vermeden tedavi etmenin en etkin yolu fitoterapidir. Tıbbi beslenmedir.

Hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde beslenme faktörünün önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakta, her geçen gün daha fazla farkına varılmaktadır. Tıbbi beslenme ile birçok hastalığın seyri yavaşlamakta hatta hasta tam şifa ile iyileşebilmektedir.

Kimyasal ilaçlar, aşılar ve kemoterapi artık bütün dünyada tartışılmakta. Bazen yan etkileri faydalarından çok daha büyük olabiliyor, hasta faydadan çok zarar görebiliyor. Oysa tıp biliminin ilk düsturu: Primum nihil nocere! Önce zarar vermeyeceksin!

Hastaya zarar vermeden tedavi etmenin yolu ise fitoterapi biliminden geçiyor. Bu bilim yetkin doktorların kontrolünde olduğu sürece, bitkisel ekstreler ve bitkisel ilaçlarla ağır yan etkilere maruz kalmadan iyileşmek mümkün.

 

Tıbbi beslenme ile tam şifaya ulaşmak, ilaçsız bir yaşam mümkün.